Web ve Oyun Geliştirmeye Yeni Adım Atanlar İçin Tavsiyeler

Web ve Oyun Geliştirmeye Yeni Adım Atanlar İçin Tavsiyeler

Web ve Oyun Geliştirmeye Yeni Adım Atanlar İçin Tavsiyeler

Merhaba, eminim son zamanlarda bir çoğumuz yazılım hakkında bir şeyler duymuşuzdur. Peki bizler, sizler nasıl yazılıma adım atabiliriz? Bu makalede bu sorunuzu yanıtlayacağız.


1- Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler


Yazılım zevkli bir iştir, ancak severek yapmanız lazım, bir işi sevmeden sadece para için yapıyorsanız, o iş zor ve sıkıcı gelecektir. Özellikle yazılım, sevmeden para için yapılacak bir iş değildir, bu işte istekli olmak çok önemlidir. Eğer severek yapıyorsanız, öğrenmede zorluk çekmeyeceksinizdir. Unutmayın, başlarda zorlanabilirsiniz ama zaman geçtikçe gelişeceksiniz ve bu iş sizler için daha kolay bir hale gelecek. Ayrıca yeni başladıysanız, zor projeler yerine basit şeylerden başlamak sizin için daha iyi olacaktır. Peki gelelim kazanç kısmına, yazılım gerçekten kazançlı bir iştir, para karşılığı site, oyun, uygulama ve benzeri şeyler yaparak yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.


2- Hangi Alanda İlerleyeceğine Karar Ver


Evet, yazılıma başlamadan önce hangi alanda ilerleyeceğinizi belirlemeniz lazım. Bir web geliştirici mi olmak istiyorsunuz, bir oyun geliştirici mi olmak istiyorsunuz yoksa mobil uygulama geliştirici mi ? Önce buna karar vermeniz lazım, daha sonra buna bağlı olarak gereken alanda gelişmeniz lazım. Bu makalede sadece web ve oyun geliştiriciler için tavsiyeler vereceğiz.


3- Web Geliştirmeye Yeni Başlayacak Olanlar Ne Yapmalı ?


Çeşitli yerlerden kurslar/dersler almak sizin için faydalı olacaktır. Bunlara örnek olarak BTK Akademi'den ücretsiz olarak veya Udemy'den ücret karşılığı kurs alabilirsiniz, bu iki site de gayet yararlı bilgiler barındırmaktadır. Daha sonrasında kurslarda gösterildiği gibi gerekli şeyleri indirip kurulumları yapmanız gerekmektedir, genel olarak Visual Studio Code Kullanılmaktadır, gene de kursunu dinlediğiniz kişi ile beraber kurulum yapmanızda fayda var. Gelelim kullanacağınız yazılım dillerine, HTML, JAVASCRİPT, PHP, CSS bilginiz olması gerekmektedir, kurslar yardımı ile hepsini öğreneceksinizdir.


4- Oyun Geliştirmeye Yeni Başlayacak Olanlar Ne Yapmalı ?


Çeşitli yerlerden kurslar/dersler almak sizin için faydalı olacaktır. Bunlara örnek olarak BTK Akademi'den ücretsiz olarak veya Udemy'den ücret karşılığı kurs alabilirsiniz, bu iki site de gayet yararlı bilgiler barındırmaktadır. Oyun geliştiriciler genel olarak Unity ve Unreal Engine oyun motorunu kullanmaktadır, sizler de bu iki oyun motorundan birini kullanabilirsiniz, eğer isterseniz farklı oyun motorları da vardır. Unity için C#, Unreal Engine için C++ dilini bilmeniz gerekmektedir.


 


Yazılım çok zevkli bir iştir, bu işi yapacak herkese başarılar diliyorum. Unutmadan ekleyeyim, kendinize her zaman güvenip, çalışmayı bırakmazsanız başarılı olacaksınızdır.