Adsense Nedir? Adsense Onayı Nasıl Alınır? Adsense Ne Kadar Kazandırır?

Adsense Nedir? Adsense Onayı Nasıl Alınır? Adsense Ne Kadar Kazandırır?

Adsense Nedir? Adsense Onayı Nasıl Alınır? Adsense Ne Kadar Kazandırır?

Google AdSense, internet yöntemi ile para kazanmayı hedefleyenler için fazlası ile risk oluşturmayan kolay bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Bir web sitesine sahipseniz veya Youtube kanalınız bulunuyor ise Google AdSense kullanılarak bu mecralar aracılığı ile reklam yayınlayarak para kazanmanız oldukça aktif duruma gelir.


Bu uygulama ile birlikte, oluşturmuş olduğunuz web siteleri veyahut açmış olduğunuz bir Youtube kanalınızın var olması durumunda, reklam verme hakkına sahip şahıs veya firmalar sizlerin sitesi üstünde videolarınızın içerisine reklamlarını yayınlayarak sizlerin o reklamlar üzerinden para kazanmanıza yardımcı olmaktadır.


Google, web sitelerinize uygun konumdaki reklamları seçmede bir algoritma kullanımı sağlar. Yayınlanması hedeflenen reklamlar belli durumda içerik ve amaçlanan gruplar için uygunluk düzeylerini kontrolünü sağlar. Yayınlanmakta olan reklamların tasarım durumları birbirinden oldukça farklı ve değişken konumda olduğundan çoğu web sitelerine uygun reklam bulmanız oldukça kolay olur. Google AdSense, yayın yapacaklar için ücretsiz kullanım sunmaktadır. Google AdSense ile ilgili bilinmesi gerekenleri sizlere alt başlıklar halinde açıkladık. İlk yapılması gereken hesap açmamız gerektiğidir. Peki, AdSense hesabı nasıl açılır?


Google AdSense Hesap Nasıl Açılır?


Google AdSense hesabını oluşturabilmek fazlasıyla kolay bir işlem olarak karşımıza çıkıyor. Birkaç adım doğrultusunda oluşturulacak AdSense hesabınız için sahip olunması gereken 2 unsur vardır. Bu unsurlar şu şekildedir:


 • AdSense açacak kişiye ait bir Google hesabının olması gerekiyor.
 • Kişiye ait bir içeriğin de bulunması önemlidir. Rastgele bir Google hizmetini kullanıyor olmanız zaten bir Google hesabına sahip olduğunuz anlamına gelir. Böyle bir hizmet kullanmıyorsanız Google hesabını açarak AdSense oluşturma adımlarına sıkıntısız devam edebilirsiniz.


Eğer size ait özgün bir içeriğiniz bulunuyorsa ve bu içeriğiniz AdSense program politikalarına uyumluysa Google AdSense kullanmanız oldukça mümkündür.


AdSense hesabınızı oluşturmanız için gereken ön adımları tamamladıysanız size özel hesabı oluşturabilmek için gerekli adımları takip edebilirsiniz. Bu adımlar;


 • İlk olarak bir Google AdSense adresine giriş yapmalısınız.
 • Girmiş olduğunuz Google AdSense adresinde bulunan “Başlayın” butonuna tıklayınız.
 • Google’ın sizlerden istemekte olduğu bilgileri girerek işleme devam edin. URL bölümüne ise kendi sitenizi veya kullanmış olduğunuz sitenin URL’ini girmeniz gerekiyor.
 • Sayfanın alt kısmında bulunan, “e-Posta adresinize AdSense ile ilgili yararlı bilgiler almalısınız” bölümüne cevap niteliğinde “Evet” demenizi tavsiye ederiz. Böylelikle daha geniş bir bilgi ağı edinmiş olursunuz.
 • Bu sayfa içerisinde yer alan işlemleri bitirdikten sonra Google hesabınızı açmalısınız.
 • Ülkeniz veya bölgenizi giriniz.
 • AdSense Şartlar ve Koşullarını güzelce okuyup kabul etmenizden sonra ise “Hesap Oluştur” seçeneğini tıklamanız gerekiyor.
 • Bütün bu adımları gerçekleştirdikten sonra AdSense hesabınızı oluşturma işleminizi de tamamlamış olacaksınız.
 • Bu adımları eksiksiz uyguladıktan sonra artık Google AdSense hesabınızı oluşturmuş olacaksınız.


Google AdSense Uygun Kriterleri Nelerdir?

 İçeriğiniz yardımı ile reklam almanız için, içeriğinizin Google AdSense uygunluk kriterlerini karşılıyor konumda olması çok mühimdir. Eğer içeriğiniz uygunluk kriterine sahip değil ise başvurunuz otomatik olarak reddedilecektir. Peki, AdSense uygunluk kriteri nedir?


 • Tam anlamıyla özgün ve ilginç içeriklere sahip olmanız gerekiyor.
 • İçeriğinizi hedeflemiş olduğunuz kitleyi çekebilmesinde en büyük payda kaliteli ve tamamen özgün içerikler olmasına düşüyor.
 • Oluşturmuş olduğunuz içeriğin AdSense program politikalarına uyumlu durumda olduğuna kesinlikle emin olmalısınız. Google AdSense’e kayıt olmadan evvel web siteniz veya içeriğinizin AdSense program politikasına uygunluğunu kontrol etmenizde fayda vardır.
 • Kesinlikle 18 yaşından büyük olmanız gerekiyor.
 • Google AdSense, kabul şartları arasında da belirtildiği üzere yalnızca 18 yaş ve üzerindeki kullanıcılara başvurularına onay verilir. 18 yaşının altında kullanıcılar için ebeveyn şartı bulunmaktadır. Eğer ki ebeveynleriniz kendi Google hesapları ile AdSense’e kayıt olursa uygulamadan yararlanma şansına sahip olursunuz. Fakat AdSense hesabı onaylanması ile birlikte bütün ödemeler ve site içerisine ait sorumluluk yetişkine, yani ebeveyne ait duruma geçer.


Google AdSense Ne Kadar Kazanmayı Hedefler?


AdSense aracılığı ile para kazanmayı hedefliyorsanız Google’ın internet reklamcılığı şeklinde bilinmekte olan Google Adwords’üne de göz atmanızda fayda vardır. Adwords ile reklam verenlerin tıklama başına ne kadar büyük oranda teklif sunarsa AdSense aracılığı ile bu reklamları görünür duruma getiren ve gösterilen reklamlara tıklama almakta olan web siteler veya içeriğin sahipleri de o miktarda para kazanma durumuna gelir.


AdSense ile elde etmekte olduğunuz gelir ile ilgili tahmini bir hesap yapılabilir. Bunun içinde belirli bazı kriterleri düşünmeniz gerekecektir. Web sitenizi gün içerisinde kaç kişinin ziyaret ediyor olduğu da bu noktada çok mühimdir. Ortalama olarak 500 kişi web sitenizi ziyaret etse Google AdSense ile günlük 4-5 lira civarı bir geliriniz olabilir. Ziyaretçi sayınız ne kadar artarsa kazancınız da o oranda artacaktır.


AdSense ile gelir arttırmada bir başka yol da İngilizce site açmış olmanızdır. İngilizce dilinde içerik üretimi sağlarsanız günlük olarak 15 dolar civarı geliriniz olur. Bu da, Türk lirası karşılığında bakılırsa daha tatmin edici bir sonuçtur.


Google AdSense Gelirinde Nasıl Vergilendirme Yapılır?


Google AdSense gelirleri tam anlamıyla devamlılığı bulunan gelirler olarak nitelendirildiğinden vergi ödenmesi gerekli hale gelir. AdSense kullanımı içinde vergilendirme koşulları neleri kapsar?


-Sermaye veya şahıs şirketinin kurulması gerekli olur.


-Şirket kurulumu ile birlikte Google ya da ödemeyi yapmakta olan diğer işletmelere fatura kesilmesi gerekmektedir.


 Bu koşulların sağlanması halinde, AdSense üzerinden gelirinizin oluşmasıyla hem gelir ve kurumlar vergisi hem de KDV’ye tabi duruma gelirsiniz.


AdSense ile gelir elde etmekte olan şahıslar için bazı şartlardan ötürü istisnalar mevcut durumdadır. Bu istisnalar:

 • Gelir elde etmekte olan kişi 29 yaşın altında bulunması,
 • İlk şahıs şirketi kurulmuş ise AdSense ile elde edilen gelirin 75.000 TL’ye kadar olan kısmından gelir vergisi ödememektedir.
 • Bu şartlar doğrultusunda oluşan istisnalar bunları kapsar.